Milotice nad Opavou (německy Milkendorf, původně Milotdorf) se nachází asi 4 km východně od Bruntálu. Obec se rozkládá v nadmořské výšce 509 m.

 

 

Rozloha katastrálního území: 1 918 ha (k. ú. Milotice n. Opavou, k. ú. Jelení u Bruntálu)
Počet obyvatel: 426 (1.1.2010)

Pohled na Milotice

Historie

První zmínka o vlastních Miloticích i vedlejším Jelení, dnes místní části Milotic, je z roku 1288, kdy obě obce patřily městu Hornímu Benešovu a vlastnil je Beneš z Branice. Milotice, německy Milkendorf, původně však Milotndorf, získaly své jméno podle svého zakladatele Miloty z Dědic z rodu Benešiců. V roce 1377, kdy bylo děleno knížectví opavské mezi syny Mikuláše II., připadly obě vsi k dílu krnovskému.

Milotice již roku 1453 byly uváděny jako pusté, Jelení bylo zničeno až uherskými vojsky Matyáše Korvína při jejich tažení do Slezska v roce 1474. Pusté Jelení předala krnovská kněžna Barbora bratrům Mikulášovi, Bernardovi a Hynkovi z Vrbna: Jelení, které pánové z Vrbna koncem 16. století obnovili, bylo až do roku 1850 součástí panství bruntálského.

Milotice počátkem 15. století získal majitel Lichnova Hanuš Lichnovský z Voštic a již roku 1508 je obnovil. V roce 1622 koupili Milotice jako součást zcela zadluženého lichnovského statku krnovského knížectví, které vlastnili Lichtenštejnové. Po zrušení panství a vrchnostenské správy v polovině 19. století byly Milotice i Jelení začleněny do okresu Bruntál, v roce 1959 pak byly obě obce sloučeny.

Tradiční způsob obživy

V obou podhorských zemědělských obcích vzniklo od počátku 20. století několik podniků: v Miloticích to byla tkalcovna a barvírna látek a továrna na laky Trion, v Jelení tkalcovna lněného a bavlněného zboží a cihelna.

Historické budovy, památky a pamětihodnosti

Farní kostel Nanebevzetí P. Marie v Jelení (postavený v letech 1675–1676)

Hřbitovní kaple Nanebevzetí P. Marie v Miloticích (z roku 1888)

Socha sv. Jana Nepomuckého

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Sport

Fotbalové hřiště, cykloturistická trasa, víceúčelový sál (možnost hraní badmintonu), antukové hřiště na tenis, volejbal a nohejbal (Sport penzion Eva)

Každoročně pořádané akce

Svěcení košíků  na velikonoční svátky – pravoslavný zvyk; setkání se seniory, maškarní ples dětí, hasičský ples, Mikulášská nadílka, divadelní představení s dětmi, vítání občánků, dětský den, vystoupení pěveckých sborů, cimbálovky; Turnaj v kopané o pohár starosty obce, Turnaj v malé kopané O zlaté trencle, hasičská soutěž Memoriál Rudolfa Gony, BB CUP v badmintonu jednotlivců, VIP turnaj badmintonu dvojic

Oficiální stránky obce:

www.miloticenadopavou.cz

Informační centrum

Leskovec nad Moravicí 204
793 68 Dvorce

IC Leskovec nad Moravicí
Mobil: +420 603 996 548

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

REZERVACE vyhlídkový a okružních plaveb 
Mobil: +420 723 214 500

Poloha na mapě

Od 1.11. do 30.4.
je informační servis mimo provoz

aktuální informace naleznete na webu 
www.slezskaharta.eu 

Provozní doba infocentra Leskovec nad Moravicí 

Nová provozní doba 92020 cz

Mikroregion Slezská Harta

Sídlo:
Leskovec nad Moravicí 204, 793 68 Dvorce

IČ:  71193821

Zastoupený:
Ing. Josef Havlík

e-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.